![]() |
Psalmen
voor Nu, “Het zingen van de psalmen staat onder druk. Nieuwe muziektradities komen de kerken binnen, en alleen al omdat de psalmen niet in die tradities berijmd zijn, verliezen ze terrein. Maar ook los van de kerkelijke muziekvernieuwing staan de psalmen onder druk. De taal waarin de psalmen nu berijmd zijn, wordt door jongeren vaak niet meer begrepen. De melodieën staan helemaal ver af van wat ze door de week thuis draaien. Kortom: veel jonge mensen zingen psalmen in een muziekstijl die de hunne niet is, in een taal die ze niet begrijpen.”
De initiatiefnemers van het project Psalmen voor Nu geloven dat een kerk die de psalmen het raam laat uitwaaien, een verlies lijdt dat door geen enkele liedcultuur kan worden goedgemaakt. De psalmen zijn Gods liedboek voor zijn volk, een onvergelijkbaar intieme verwoording van de relatie tussen een mens en zijn God. Daarom werkt het team van Psalmen voor Nu sinds de zomer van 2002 aan een eigentijdse psalmberijming. Ruim twintig dichters, componisten en hebraïci maken nieuwe versies van alle 150 psalmen. Nieuw van taal (teksten die naar vandaag klinken) en nieuw van muziek (lichte muziek, wortelend in de brede poptraditie van nu.
De eerste keer dat ik een CD uit deze serie in mijn speler stopte was ik
enigzins sceptisch. Maar na een paar keer beluisteren was ik verkocht…
De melodieën zijn eigentijds en de teksten evenzo. Hier niet de vaak
repeterende eenvoudige teksten die je wel in de opwekkingsbundel vind maar
vooral teksten met diepgang, emotie en verscheidenheid zoals we die uit de
psalmen gewend zijn.
Veel Psalmen uit deze serie zijn niet geschikt voor gemeentezang. Dit was
ook niet de intentie van de samenstellers. Ze zijn eerder bedoeld om in kleine
groepen of in het gezin te zingen, om solo te worden gezongen of om lekker
met de CD mee te zingen.
Veel mensen zien dit als het grootste nadeel van deze berijming. Maar is dat
zo?
Zou David al zijn Psalmen hebben gemaakt voor gemeentezang? Ik denk het niet.
Veel eerder zal hij ze alleen of voor publiek hebben gezongen.
Onlangs hoorde ik op een voorbereidingsvergadering voor het Flevo Festival één van de componisten psalm 8 uit deze nieuwe berijming zingen. Alleen al de eerste regel bezorgde mij kippevel:
O Heer, onze Heer
Uw handtekening
staat prachtig onder heel de wereld
U laat Uw glorie, hemelhoog bezingen
Door kleine kinderen, en zuigelingen
U bent te sterk voor tegenstanders
Uw vijand zwijgt, hij kan niet anders.
Als ik de Hemel zie, dat wonder van Uw hand
U bracht de maan en elke ster tot stand.
Wat is een kind dan dat u aan hem denkt
Wat is een mens dat u hem aandacht schenkt.
O Heer, onze Heer
Uw handtekening staat prachtig onder heel de wereld
U hebt de mens een ereplaats gegeven.
Bijna aan God gelijk, zo mag hij leven.
Mensen zijn, Heer, uw afgezanten.
U legt uw werk in mensenhanden:
de schapen op de dijk, de koeien in de wei,
alles wat leeft in de natuur erbij:
luchten vol vogels, en zeeën vol vis,
al wat zijn weg door oceanen kiest.
O HEER, onze Heer,
uw handtekening
staat prachtig onder heel de wereld.
Inmiddels zijn er 3 CD’s in deze reeks verschenen:
![]() |
Psalmen voor Nu - Totdat het veilig is (deel 1) Deze cd bevat Psalm 4, 9, 12, 22, 28, 53, 57, 73, 84, 90, 121, 130, 136, 142, 147 |
![]() |
Psalmen voor Nu - Voor niemand bang (deel 2) Deze cd bevat Psalm 3, 6, 12, 13, 14, 29, 39, 41, 42-43, 61, 67, 113, 122, 137 en 150 |
![]() |
Psalmen voor Nu - Liefde, brood en slaap (deel
3) |
Meer informatie en enige muziekfragmenten zijn te vinden op de website
http://www.psalmenvoornu.nl
Egbert Kool